A tanítást váltsátok tettekre,
ne csak hallgassátok... Jak 1,22

Lelkészek és munkatársak


gabor
Gyetván Gábor
Plébános
balazs
Riesz Domonkos
Káplán
janos
Kovács János
Diakónus

Világi munkatársak

Név Beosztás
Vadas Tamás Kántor
Horváth Gáborné Sekrestyés
Bába Károlyné Irodai szolgálat
Balogh Zsolt Gondnok

Történet


templom

Kispest egykor önálló település volt, területe valamikor Szent Lőrinc pusztához tartozott. A gödöllői Grassalkovich uradalom részeként. Területén pásztorok éltek, így a búcsút Szent Vendel napján tartották. A Mai templom tornyának helyén egy földes padozatú kápolnába jártak imádkozni a lakosok. A használt oltárt és néhány padot a Mátyás templomtól kapták ajándékba.

Nagy volt az öröm, amikor Peitler Antal váci püspök 1883 augusztus 1-én Ribényi Antalt nevezte ki állandó papnak Kispestre. Először a plébánia épülete készült el 1884-ben. Templomunkat Ribényi Antal (1883-1910) Kispest első lelkésze építette fogadalmi templomként, Szent Rudolf tiszteletére, neogót stílusban. Építéséhez Rudolf trónörökös 1889. január 30.-án bekövetkezett halála adta az ötletet.

Az anyagi javak előteremtésére országos gyűjtést szervezett, Wekerle Sándor miniszter pártfogásával. Téglajegyet is kiadtak 1 Ft értékben. A világ katolikus misszióiból Ribényi Antal ötlete nyomán mintegy ötezer tárgyat és 300 képet kaptak kiállítás rendezésére.

1896-ban a Millennium évében a Nemzeti Múzeum Ferenc József császár támogatásával a kiállítás anyagát megvásárolta. Többek között Jókai Mór írásával kiadták a Rudolf emlékalbumot, melynek bevétele szintén az építést lendítette előre. Horváth József ceglédi esperes végezte a templom felszentelését 1904. október 23-án. Ribényi Antalt halála után a templom kápolnájában helyezték végső nyugalomra. 1955. november 13.-án pápai engedéllyel templomunknak Nagyboldogasszony lett a védőszentje.

Eredetileg tiroli faoltárok voltak a templomban. A főoltárt 1952-ben cserélték ki márványoltárra Árkai építész tervei alapján. A főoltár fölött a Szűzanya Szappanos Béla pap szobrászművész alkotása. A jobboldali mellékoltáron a magyar szentek: Szent Erzsébet, Szent István és Szent Margit láthatók. A baldalon pedig a Szentcsalád oltára van. A kórus alatt a Szent Rita szobor Jálics Ernő munkája. Az orgona 1927-ben készült két manuálos Rieger orgona. 1995-2000 között lett felújítva. Varga László orgonaépítő mester készítette Hock Bertalan tervei alapján. Francia romantikus orgona lett.

A szenteltvíztartó 1887-ben készült. Ez volt az első kis kápolna keresztelőkútja. 1978 karácsonyán készült el az új liturgikus tér és a szembemiséző oltár, az ambókkal, meg a keresztelőkút, Bozó Gyula tervei alapján. 1981-84 között pedig újra kifestették a templomot.

Hittan


hittan